Zabawki sensoryczne – jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze?

zabawki sensoryczne - wychowaniedoszczescia.pl

Zabawki to przedmioty, które każdy członek rodziny chce zapewnić dziecku. Bliżsi czy dalecy krewni zawsze znajdą okazję, aby sprezentować dziecku nową zabawkę do jego kolekcji. Warto jednak, aby zabawki oprócz zapewniania zajęcia i dostarczania rozrywki wnosiły również coś wartościowego swoją obecnością.

Do zabawek spełniających takie zadanie nie należą jednak wyłącznie zabawki edukacyjne. Pozytywny wpływ na rozwój dziecka mają także zabawki sensoryczne, które pozwalają ćwiczyć poszczególne zmysły dziecka.

Czym są zabawki sensoryczne? Jakie są ich rodzaje? Czy zabawki sensoryczne mają wady?

Odpowiedzi na pytania dotyczące zabawek sensorycznych możecie znaleźć w naszym tekście, więc czytajcie dalej.

Zabawki sensoryczne – o czym mowa?

Zabawki sensoryczne należą do grupy zabawek wspierających rozwój dziecka. Ich głównym zadaniem jest oddziaływanie na zmysły dziecka oraz ich stymulowanie i wspieranie rozwoju w tych aspektach. Oznacza to, że zabawki wpływają w pozytywny sposób na zmysły wzroku, dotyku, słuchu, węchu, a nawet smaku.

Jak wyglądają zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne charakteryzują się jaskrawymi i intensywnymi barwami. Kolory często dobierane są na zasadzie kontrastów. Dużą popularność wśród zabawek sensorycznych ma kolorystyka składająca się z bieli, czerni i czerwieni lub czerni i żółci.

Producenci stosują różnego rodzaju materiały o różnorodnej fakturze. Niektóre zabawki sensoryczne mają nadany również zapach czy smak. Jednak żadna z powyższych rzeczy nie jest dziełem przypadku. Wszystkie te rzeczy składają się na zabawkę mającą wpływ na ćwiczenie poszczególnych zmysłów.

zabawki sensoryczne - wychowaniedoszczescia.pl
Karuzele nad łóżeczko, kostki oraz maty sensoryczne – jakie jeszcze mamy zabawki sensoryczne?

Z jakimi rodzajami zabawek sensorycznych możemy się spotkać?

Zabawki sensoryczne to bogata gama akcesoriów dla dzieci. Można je podzielić na wiele różnorodnych grup. Wszystko jest zależne od tego co weźmiemy pod uwagę przy ich segregowaniu. Do najprostszej metody określania rodzajów zabawek sensorycznych należy i rozdzielenie ze względu na zmysł na jaki mają one wpływ.

Z tego powodu zabawki sensoryczne możemy podzielić na:

 • zabawki wpływające na rozwój zmysłu dotyku,
 • zabawki wpływające na rozwój zmysłu słuchu,
 • zabawki wpływające na rozwój zmysłu węchu,
 • zabawki wpływające na rozwój zmysłu wzroku,
 • zabawki wpływające na rozwój zmysłu smaku.

Należy podkreślić, że każda zabawka sensoryczna może oddziaływać na kilka zmysłów jednocześnie. Dla przykładu, grzechotka wydająca odgłosy i mająca kontrastowe barwy wpływać będzie zarówno na słuch dziecka, jak i jego wzrok.

Przykłady zabawek sensorycznych

Jak już wspomnieliśmy, niektóre zabawki sensoryczne wpływają na kilka zmysłów jednocześnie. Kierując się tym podziałem możemy stwierdzić, że:

 • zabawki wspierające rozwój zmysłu dotyku to gniotki, piłeczki, maskotki, książeczki kontrastowe, kostki sensoryczne, maty sensoryczne, szmatki sensoryczne,
 • zabawki wspierające rozwój zmysłu słuchu to karuzele na łóżeczko, pozytywki, misie wydające uspokajające dźwięki,
 • zabawki wspierające rozwój zmysłu wzroku to książeczki kontrastowe, kostki sensoryczne, maty sensoryczne, karuzele na łóżeczko, zabawki z projektorem.

Niektóre zabawki, jak kostki sensoryczne czy książeczki mogą mieć nadany dodatkowo smak bądź zapach. Tego rodzaju zabawki należą do najrzadziej spotykanych zabawek sensorycznych.

Ponadto, część zabawek powtarza się. Wynika to jednak z jej wpływu na kilka zmysłów jednocześnie.

zabawki sensoryczne - wychowaniedoszczescia.pl
Oznaczenia wiekowe to tylko jeden aspekt jakim należy kierować się przy wyborze zabawki sensorycznej. Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki sensoryczne?

Wybierając zabawkę sensoryczną dla dziecka musimy wziąć pod uwagę rzeczy takie jak:

 • wiek dziecka – zabawkę należy dobrać zgodnie z jego wiekiem, w tym celu należy kierować się informacjami znajdującymi się na opakowaniu zabawki, najczęściej oznaczenia wiekowe są w formie „cyfra m +”, gdy mowa o zabawce od danego miesiąca życia, na przykład 3m+ oraz „cyfra +”, gdy mowa o zabawce skierowanej dla dzieci powyżej, na przykład 3 roku życia (3+),
 • materiał z jakiego wykonano zabawkę – w tej kwestii zabawki sensoryczne pozostawiają duże pole do popisu dla producentów, spotkać można zabawki drewniane, plastikowe, materiałowe czy hybrydy łączące w sobie elementy plastikowe z materiałowymi, dla najmłodszych dzieci najlepsze będą zabawki miękkie i lekkie, które nie zrobią dziecku krzywdy nawet, gdy zostaną przypadkiem przez nie upuszczone,
 • rodzaj zabawki sensorycznej – tutaj sprawa jest dość prosta, ponieważ jej rodzaj musimy dopasować do zmysłu, który potrzebuje wsparcia w rozwoju.

Oczywistym jest, że zabawka musi być dla dziecka bezpieczna. Z tego powodu zwróćmy uwagę na jej skład oraz posiadane atesty i certyfikaty. Jeśli kupujemy zabawkę sensoryczną dla niemowlęcia to unikajmy zabawek zawierających małe elementy, które dziecko mogłoby połknąć.

Wady zabawek sensorycznych

Zdecydowanie największą i prawdopodobnie jedyną wadą zabawek sensorycznych jest to, że niektóre z nich nie wyglądają zbyt estetycznie. Mowa tu głównie o zabawkach posiadających intensywne i kontrastowe barwy. Niezadowolenie rodziców może też powodować fakt, że zabawki te są wykonywane głównie z tworzyw sztucznych, jak plastik czy silikon.

Jednak na rynku spotkać można zabawki sensoryczne wykonane w całości z naturalnych tkanin i materiałów. Trudnością może być jedynie ich znalezienie. Są one trudno dostępne i często wykonywane wyłącznie na zamówienie.

Zalety zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne wykazują pozytywny wpływ na rozwój zmysłów dziecka oraz ich trenowanie. Dużym atutem jest to, że niektóre z zabawek rozwijają kilka zmysłów jednocześnie, a intensywne i żywe kolory zabawek zapewniają nas o tym, że zabawka zainteresuje niemowlę, roczniaka czy nawet odrobinę starsze dziecko.

Dodatkowo, niektóre zabawki sensoryczne oprócz wspierania zmysłów będą szansą na nauczenie czegoś nowego nasze dziecko. Zdarza się, że maskotki wydające dźwięki mogą wydawać komunikaty głosowe, co sprawia, że dana zabawka może należeć także do grupy zabawek edukacyjnych.

zabawki sensoryczne - wychowaniedoszczescia.pl
Zobacz ile kosztują i gdzie można kupić zabawki sensoryczne.

Kiedy jest najlepszy czas na wprowadzenie zabawek sensorycznych do życia dziecka?

Zabawki sensoryczne można wprowadzić w życie dziecka już w pierwszych dniach po pojawieniu się maleństwa na świecie. Nawet tak niewielkie rzeczy jak puszysty kocyk, którym przykryjemy dziecko sprawia, że maleństwo poznaje nowe rzeczy i nowe materiały. Gdy noworodek otworzy oczka wtedy zastosowanie znajdzie również karuzela na łóżeczko, za którą będzie on mógł podążać wzrokiem.

Opinie

Zabawki sensoryczne przyczyniają się do rozwoju zmysłów u dzieci, a także uczą je dostrzegania różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami materiałów i tkanin. Rodzice dość często oprócz tego jaki zmysł będzie wspierany u dziecka, kierują się również kolorystyką zabawki.

Najczęściej barwy wybranego przedmiotu dopasowane są do gustu malucha. Jeśli zabawka sensoryczna wybierana jest dla noworodka lub mniejszego dziecka, u którego jeszcze dość trudno sprecyzować gusta to przedmiot wybierany jest zgodnie z uznaniem rodzica. Przynosi to jednak różne skutki, ponieważ o ile beżowa zabawka podoba się rodzicom, to u dziecka może nie wzbudzić już zainteresowania.

Producenci

Do producentów zabawek sensorycznych należą firmy takie jak AM, Anek, Askato, B. Toys, Bam Bam, Bigjigs Toys, B-Kids, Canpol, Chicco, Cuddly Zoo, Dumel Discovery, Edushape, Fat Brain Toys, Fehn, Fisher Price, Goki, HaPe, Hencz, Janod, Kikko, Ludi, Lullalove, Melissa & Doug, Mudpuppy, Plan Toys, Playgro, Rubbabu, Smily Play, Tidlo, Tiny Love, Trefl, Viga, Vilac, Vulli, Weplay czy Yookidoo.

Ceny

Ceny zabawek sensorycznych wahają się od około 7 złotych do 600 złotych. Koszt zabawki tego typu zależy od jej rodzaju, wielkości, ilości elementów z jakich się składa oraz materiału z jakiego została wykonana.

Zobaczcie jak samodzielnie można wykonać prostą zabawkę sensoryczną dla dziecka:

Co myślicie o zabawkach sensorycznych?

Dajcie znać w komentarzach.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *