Zabawki ogrodowe dla dzieci – czym są i jak wybrać odpowiednie?

zabawki ogrodowe dla dzieci - wychowaniedoszczescia.pl

Czas spędzany z dzieckiem jest niezwykle ważny. Jednak warto dać mu poczucie samodzielności i wolności. Dobrze też, aby dziecko spędzało możliwie jak najwięcej czasu bawiąc się na zewnątrz.

Niestety, nie każdy ma możliwość chodzenia z dzieckiem do parku czy na plac zabaw. I o ile nie zastąpimy dziecku relacji z rówieśnikami to możemy stworzyć mu bezpieczną przestrzeń do zabaw poza domem.

W tym celu warto zainteresować się zabawkami ogrodowymi i zapewnić dziecku rozrywkę, która go nie znudzi. Dodatkowym plusem jest to, że dziecko cały czas będziemy mogli mieć na oku.

Jakie zabawki do ogrodu wybrać? Czym kierować się przy zakupie zabawek ogrodowych?

Odpowiedzi na te i więcej pytań dotyczących zabawek ogrodowych dla dzieci znajdziecie w naszym tekście, więc czytajcie dalej.

zabawki ogrodowe dla dzieci - wychowaniedoszczescia.pl
Zobacz jakie zabawki ogrodowe zachwalają rodzice. Poznaj ich opinie dotyczące tego rodzaju zabawek dla dzieci.

Czym są zabawki ogrodowe dla dzieci?

Zabawki ogrodowe umożliwiają dziecku zabawę na świeżym powietrzu. Mogą one stanowić namiastkę prawdziwego placu zabaw lub całkowicie go zastąpić, jeśli odległość do niego jest znaczna. Zabawki ogrodowe to cała gama wszelkiego rodzaju zabawek dla dzieci w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami oraz upodobaniami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawek ogrodowych?

Gdy wybieramy zabawki ogrodowe dla dzieci musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Pośród nich możemy wymienić aspekty takie jak:

  • wiek dziecka – zabawki przeznaczone dla niemowląt będą znacznie mniejsze, a także wykonane z bardziej miękkich materiałów, zazwyczaj zabawki takie są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia mające zapewnić dziecku bezpieczeństwo, ale o tym za chwilę,
  • zainteresowania dziecka – chodzi tutaj głównie o upodobania dziecka, możliwe, że uwielbia ono zjeżdżalnie oraz huśtawki, ale unika zabawy w piaskownicy z sobie tylko znanych powodów, w trakcie wyboru zabawki ogrodowej musimy koniecznie wziąć to pod uwagę,
  • materiał z jakiego wykonano zabawkę – do wyboru mamy najczęściej plastik bądź inne tworzywo sztuczne oraz drewno, niektóre zabawki, jak zjeżdżalnie czy huśtawki mogą być wykonane z metalu,
  • bezpieczeństwo – zabawka powinna posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty.

Jeśli w domu mamy dzieci w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami spróbujmy dostosować do nich zabawki w taki sposób, aby każde z nich było zadowolone. W tym celu możemy pokusić się o kilka zabawek w jednej, na przykład zjeżdżalnię i wieżę wspinaczkową w jednym.

Huśtawka

Najlepsza zabawka ogrodowa, która na samą myśl przywodzi uśmiech na naszych twarzach. Tak prosta konstrukcja i jeden sposób zabawy, a radości co nie miara. Z całą pewnością, więc zabawka ta przypadnie do gustu również rodzicom, a może nawet i dziadkom. Dla dzieci najlepiej wybrać huśtawkę pojedynczą z barierką zabezpieczającą dziecko przed wypadnięciem z niej w trakcie huśtania.

Domek ogrodowy

Chyba wszyscy w dzieciństwie bawili się w dom. Udawanie rodziny i naśladowanie czynności, których jesteśmy świadkami na co dzień to część uczenia się relacji międzyludzkich. Zabawę tę uatrakcyjnić może nam domek ogrodowy, który może służyć nie tylko za domek. Wszystko zależy od wyobraźni dziecka, ponieważ zabawka ta daje wielkie pole do popisu dla dziecięcej kreatywności. W ten oto sposób jeden i ten sam domek może być domem, namiotem czy bazą na Księżycu.

Domek ogrodowy jest również dobry rozwiązaniem na słoneczne i lekko upalne dni. Dziecko może schronić się przed słońcem i bawić wewnątrz domku, który da mu chłodny cień oraz przestrzeń do zabawy.

zabawki ogrodowe dla dzieci - wychowaniedoszczescia.pl
Trampolina, huśtawka, piaskownica – którą zabawkę ogrodową wybrać?

Trampolina

Trampolina to jedna z niewielu zabawek ogrodowych, z której radość czerpać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak zależy to od tego jaką trampolinę wybierzemy. W przypadku najmłodszych dzieci najlepsze będą trampoliny dmuchane, czyli potocznie zwane dmuchańce. Jednak rodzice ani starsze rodzeństwo nie będą mogły korzystać z tego rodzaju rozrywki. Dla starszych dzieci oraz dorosłych idealne będą trampoliny na metalowym stelażu.

Zjeżdżalnia

Jest to pozycja obowiązkowa jeśli chodzi o zabawki do ogrodu. I podobnie jak w przypadku innych tego typu zabawek stajemy przed wyzwaniem dotyczącym wyboru tej odpowiedniej. Oprócz kierowania się wcześniej wymienionymi wskazówkami powinniśmy kierować się także maksymalną dopuszczalną wagą dla zjeżdżalni.

Najlepszym wyborem będą zjeżdżalnie plastikowe, które nie nagrzeją się pod wpływem słońca i dzięki temu nie poparzą pupy oraz nóżek zjeżdżającego z niej dziecka. W przypadku zjeżdżalni plastikowych możemy spotkać się z dopuszczaniem do korzystania z nich dzieci do wagi około 35 kilogramów.

Piaskownica

Piaskownica to zabawka wielu pokoleń. Podejrzewamy, że jest to najpopularniejsza i najbardziej znana zabawka ogrodowa. W końcu kto nie budował piaskowych budowli lub nie lepił pączków z błota będąc dzieckiem?

Co prawda, po takiej zabawie nasi rodzice byli nieco mniej zadowoleni niż my, gdy musieli doprowadzać nas do porządku żebyśmy wyglądali jak ludzie, a nie błotne skrzaty, ale wspomnienia z piaskownicy zostaną na zawsze.

Do wyboru mamy piaskownice plastikowe oraz drewniane. Wersje plastikowe są zazwyczaj mniejsze i mniej stabilne od drewnianych kuzynów. Jednocześnie piaskownice z tworzywa sztucznego zdecydowanie łatwiej ustawić.

Gdy kupujemy piaskownicę musimy pamiętać o jednej niezwykle ważnej rzeczy, czyli o folii, którą będziemy mogli zakryć piaskownicę, gdy dzieci skończą się bawić. Nie chcemy przecież, aby jakieś zwierzątko zanieczyściło piaskownicę w czasie naszej nieobecności.

Wieża do wspinaczki

Jest to świetna zabawka dla dzieci w wieku przedszkolnym, czyli tych powyżej 4 roku życia. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny model wieży warto upewnić się czy posiada ona wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty.

Wspinanie się po wieży wspinaczkowej pozwoli dziecku rozwinąć swoje umiejętności motoryczne. Miłą rzeczą jest również to, że niektóre wieże do wspinaczki posiadają również dodatki jak zjeżdżalnia, po której można zjechać po wspięciu się na górę.

Większość wieży wspinaczkowych wykonana jest z wysokiej jakości plastiku, który jest odporny na wpływ promieni słonecznych.

zabawki ogrodowe dla dzieci - wychowaniedoszczescia.pl
Gdzie i za ile możemy kupić zabawki ogrodowe?

Dlaczego warto inwestować w zabawki ogrodowe?

Zabawki ogrodowe to coś więcej niż wyłącznie rozrywka. Dzięki temu rodzajowi zabawek dzieci mają możliwość miłego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zabawki te dają również dziecku okazję do rozwijania swoich umiejętności poruszania się, a także do integracji w grupie oraz nawiązywania i rozwoju relacji nie tylko z rówieśnikami, ale również z członkami rodziny.

Jak dbać o dziecięce zabawki ogrodowe?

Korzystając z wszelkiego rodzaju zabawek ogrodowych należy pamiętać o zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa. Z tego powodu zabawki powinny zostać ustawione na stabilnym i równym podłożu.

Jeśli zabawki ogrodowe, które posiadamy zostały wykonane z plastiku bądź innego tworzywa sztucznego to nie narażajmy ich na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Wysoka temperatura wywołana promieniami słonecznymi nie tylko odbarwi zabawki, ale również osłabi tworzywo sztuczne.

Z kolei zabawki drewniane należy regularnie konserwować, a także sprawdzać stan śrub. W razie konieczności części metalowe obecne w zabawkach ogrodowych należy naoliwić.

Opinie

Zabawki ogrodowe to coś, z czego ucieszy się zdecydowana większość dzieci. Jednak szczególnie zadowolone powinny być dzieci lubiące spędzać wolny czas aktywnie. Rodzice z kolei zachwalają tego rodzaju zabawki, ponieważ pozwalają one dzieciom na wyładowanie swojej energii i miłe spędzenie czasu.

Producenci

Do producentów oferujących różnego rodzaju zabawki ogrodowe należą takie firmy jak 3Toy, Accent, Adar, Alexander, Alexis, Anek, Arti, Artyk, Askato, Axer, Axi, B. Toys, Baby Mix, Baby Sun, BabyMaxi, Baghera, Banzai, Bączek, Berg, Bestway, Big, Bino, Brimarex, Caretero, Chicco, Chillafish, Crocodile Creek, Dante, Denver, Djeco, Dulcop, EcoToys, Enero, Epee, Eurobaby, Falk, Feber, Fungoo, Globber, Goki, Gonge, Haba, HaPe, HappyHop, Hecht, Hipo, Hudora, Imperial, Injusa, Intex, Jamara, Janod, John, Keter, Kettler, Kinderkraft, Kross, Lean, Lean Toys, Lionelo, Little Tikes, Madej, Malplay, Marini, Mario Inex, Mega Creative, Ramiz, Smoby czy Wader.

Ceny

Koszt uzależniony jest głównie od rodzaju zabawki ogrodowej. Ceny zabawek, o których mówiliśmy wcześniej wahają się od około 10 złotych do nawet 10 000 złotych. Dużą rolę w cenie odgrywają również materiał z jakiego wykonano zabawkę oraz jej wielkość.

Zobaczcie przykłady dziecięcych zabawek ogrodowych:

Która zabawka ogrodowa najbardziej przypadła Wam do gustu?

Dajcie znać w komentarzach.

 

 

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *