Zabawki edukacyjne dla niemowląt – w jaki sposób wpływają na rozwój dziecka? Jaka zabawka edukacyjna będzie odpowiednia?

zabawki edukacyjne dla niemowląt - wychowaniedoszczescia.pl

Kupowanie zabawek nowo narodzonemu dziecku na pierwszą wizytę to wręcz niepisana tradycja, która przeciąga się w czasie i z jednej zakupionej zabawki robią się następne. Ciociom, wujkom czy dziadkom trudno bowiem oprzeć się zakupowi, ponieważ każda z tych osób chce zobaczyć na twarzy dziecka frajdę jaką ma ono z nowego nabytku.

Warto jednak, aby wybierane przez nas zabawki były nie tylko szansą do miłego spędzenia czasu i beztroskiej zabawy. Z tej przyczyny spróbujmy wybrać zabawki edukacyjne, które oprócz rozrywki będą stanowiły również wsparcie dla rozwoju niemowlęcia.

Czym dokładnie są zabawki edukacyjne? Jak wybrać najlepszą zabawkę dla niemowlaka i na co zwrócić uwagę w trakcie jej zakupu?

Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdziecie w poniższym tekście, a więc czytajcie dalej.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt – o czym dokładnie mowa?

Zabawkami edukacyjnymi nazywamy zabawki, których celem jest wspomaganie rozwoju dziecka oraz nauka nowych rzeczy. Tego rodzaju zabawki umożliwiają niemowlęciu ćwiczenie zmysłów i stanowią wsparcie dla rozwoju dziecka w różnych obszarach życia. Zabawki edukacyjne będą bowiem odpowiednim wsparciem zarówno w przypadku zdolności umysłowych, jak i fizycznych.

Przykłady zabawek edukacyjnych

Do zabawek edukacyjnych zaliczyć możemy zabawki takie jak:

  • maty edukacyjne – które są wielofunkcyjne i mogą pełnić również rolę kocyka czy maty do zabawy, posiada ona wypustki i składa się z różnego rodzaju materiałów,
  • stoliki edukacyjne – wyposażone są w wiele różnorakich zabawek, klawiszy, przycisków i wiele innych elementów mających wspomóc koncentrację dziecka i mobilizować je do dalszej zabawy i ciągłego poznawania nowych rzeczy,
  • klocki, układanki i puzzle – ich główną rolą jest uczenie dzieci koordynacji ruchowej oraz pomoc w rozwijaniu kreatywności i ćwiczeniu wyobraźni,
  • zabawki interaktywne – zaciekawią dziecko i zaangażują je do zabawy, a przy okazji nauczą rozpoznawania dźwięków czy poznawania nowych słów, a nawet całych piosenek.

Dla niemowląt przeznaczone są również specjalne książeczki kontrastowe, które można pokazywać dziecku już od momentu, gdy otworzy ono oczka.

zabawki edukacyjne dla niemowląt - wychowaniedoszczescia.pl
Czym należy kierować się w trakcie wyboru zabawek edukacyjnych dla niemowląt?

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę edukacyjną dla niemowlęcia?

Jeśli chcemy wybrać dobrej jakości zabawkę edukacyjną dla niemowląt to powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • wiek – zabawka powinna być odpowiednio dobrana do wieku dziecka, a co się z tym łączy do rozwoju niemowlaka, jest to ważne ze względu na zapewnienie wsparcia zmysłom i umiejętnościom dziecka,
  • rodzaj zabawki edukacyjnej – musimy dostosować do naszych wymagań wobec zabawki oraz tego w rozwoju jakich umiejętności ma ona pomóc,
  • materiał z jakiego zrobiono zabawkę – tkanina, drewno, tworzywo sztuczne,
  • zainteresowania dziecka – zakup może nie być trafiony jeśli dla dziewczynki zafascynowanej księżniczkami kupimy zabawkę związaną z samochodzikami lub na odwrót, chłopcu lubującemu się w samochodach kupimy zabawkę w motylki, z tego względu warto o zainteresowania dziecka wypytać jego opiekunów.

Pamiętać musimy także o upewnieniu się, że wybrana przez nas zabawka będzie bezpieczna dla niemowlaka. Sprawdźmy czy posiada ona odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa oraz czy nie zawiera małych elementów, które dziecko mogłoby przypadkiem połknąć.

Czego uczą zabawki edukacyjne?

To czego dokładnie dziecko może nauczyć się poprzez interakcję czy zabawę daną zabawkę zależy od jej rodzaju.

Wszelkiego rodzaju maty edukacyjne pozwolą niemowlęciu ćwiczyć wzrok oraz dotyk i małą motorykę. Podobną rolę spełniać będą karuzele do łóżeczek, za którymi dziecko może wodzić wzrokiem czy książeczki kontrastowe.

Z kolei stoliki edukacyjne umożliwiają dziecku trenowanie równowagi oraz utrzymywanie stabilnej pozycji w pionie. W momencie, gdy niemowlakowi uda się już nauczyć samodzielnego stania to będzie ono mogło poznawać rzeczy, które przymocowane są do stoliczka. Dodatkowo, dziecko będzie mogło nauczyć się także koncentrowania na wykonywanej czynności. Wsparcie otrzymuje również tak zwana mała motoryka i spostrzegawczość.

W kwestii ćwiczenia kreatywności niezastąpione są klocki, puzzle, sortery i różnego rodzaju układanki. Podobnie jak poprzednicy pozwalają one na trenowanie sprawności dłoni i palców oraz wyobraźni i myślenia logicznego.

Spore grono zabawek edukacyjnych stanowią zabawki interaktywne. Oferta zabawek interaktywnych jest bardzo bogata. Wśród nich możemy spotkać przytulanki wydające dźwięk, sortery, samochodziki oraz instrumenty. Zabawki tego rodzaju wymagają reakcji dziecka na bodźce, ponieważ bez przyciśnięcia przycisku nic nie będzie się działo.

zabawki edukacyjne dla niemowląt - wychowaniedoszczescia.pl
Czego dzieci mogą nauczyć się dzięki bawieniu się zabawkami edukacyjnymi?

Zabawki edukacyjne dla niemowlaków powyżej 3 miesiąca życia

Mając więcej niż 3 miesiące dziecko zaczyna stopniowo manipulować przedmiotami w rączkach, a także trenuje obracanie się z pleców na brzuszek czy z brzuszka na plecki. Dlatego też dobrze będzie wybrać zabawki takie jak maty edukacyjne czy projektory rzucające na ściany strugi światła w określonym kształcie, na przykład gwiazdek.

Dzięki temu dziecko będzie mogło ćwiczyć zmysł wzroku, a także poznawać poprzez matę różne w dotyku, wyglądzie czy barwie materiały.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt od 6 do 12 miesiąca życia

Jest to wiek, w którym dzieci zaczynają raczkować, a następnie stawiać swoje pierwsze kroki. Na tym etapie idealne będą stoliki edukacyjne, zabawki interaktywne, a nawet klocki i układanki. Ważne jest, aby były one wykonane z miękkich materiałów i miały taką wielkość, aby niemowlę nie było w stanie ich połknąć. Warto zainwestować także w kolorowe książeczki obrazkowe.

Opinie

Wszelkiej maści zabawki kupują nie tylko rodzice, ale i dalsza rodzina czy znajomi. Dość często nie są oni świadomi tego, że wybrana przez nich zabawka jest zabawką edukacyjną. Nie oznacza to jednak rozczarowania dziecka, a jedynie to, że zabawka edukacyjna jest na tyle atrakcyjna iż bez problemu zdecydowaliśmy się ją zakupić, aby sprezentować niemowlakowi.

Musimy jednak pamiętać, że gusta dzieci mogą się od siebie różnić. W związku z tym jedna zabawka może wywołać różne uczucia u dzieci i wzbudzić u nich różny poziom zainteresowania.

zabawki edukacyjne dla niemowląt - wychowaniedoszczescia.pl
Gdzie kupimy zabawki edukacyjne dla niemowlaka?

Producenci i ceny zabawek edukacyjnych dla niemowląt

Firm produkujących zabawki edukacyjne jest cały ogrom. Do marek tych należą między innymi Adamigo, Adar, Alltoys, Anek, Artyk, Askato, Ateneum, Axiom, B. Toys, Baby Mix, Babylonia, BabyOno, Bam Bam, Bieco, Bigjigs Toys, Bigtoys, Bino, B-Kids, Bocioland, Bright Starts, Brimarex, Brio, Buddy Toys, Canpol, Chicco, Classic World, Clementoni, Cuddly Zoo, Czuczu, Djeco, Dumel, Enjoy, Euro Trade, Eurobaby, Fehn, Fisher Price, Goki, Haba, HaPe, Hasbro, Hencz, Hess, Hipo, Howa, Icom, Infantino, Iso Trade, Janod, Ks Kids, Lamaze, Lean Toys, Lilliputiens, Little Dutch, Little Tikes, Lullalove, Malplay, Mappy, Mega Creative, Nici, Oball, Oops, Quercetti, Sassy, Scratch, Sevi, Sigikid, Simba, Skip Hop, Smiki, Smily, Smoby, Swede, Tiny love, Tomy, Viga, Vtech czy Wader. Ceny zabawek edukacyjnych zależą od ich rodzaju czy ilości części w zestawie. Koszt zabawki edukacyjnej oscyluje od około 5 złotych do około 900 złotych.

Posłuchajcie, które zabawki edukacyjne (i nie tylko) zyskują szczególne względy ze strony dzieci:

Co sądzicie o zabawkach edukacyjnych? Czy kupujecie tego rodzaju zabawki swoim dzieciom?

Dajcie znać w komentarzach.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *