Zabawki zachęcające niemowlaka do raczkowania

Zabawki zachęcające niemowlaka do raczkowania - wychowaniedoszczescia.pl

Raczkowanie to moment przejściowy w życiu niemowlęcia między pełzaniem, a stawianiem pierwszych kroków. Zazwyczaj moment ten jest na przełomie między 8, a miesiącem życia dziecka. Jednak zdarza się, że niektóre niemowlęta mogą zacząć raczkować wcześniej, a inne nieco później.

Jednak niezależnie od tego, czy nasze dziecko zacznie raczkować mając 6 miesięcy czy 11 warto w jakiś sposób uatrakcyjnić mu tę obowiązkową lekcję poprzez zapewnienie mu zabawek do raczkowania.

Czym są zabawki zachęcające niemowlę do raczkowania? Jakie zabawki znajdziemy w tej grupie? A także jak wybrać najlepszą i odpowiednią dla naszego dziecka zabawkę do raczkowania.

Czytajcie dalej.

Czym są zabawki do raczkowania?

Na zachęcenie niemowląt do podejmowania prób raczkowania jest kilka sposobów. Pierwszym z aspektów jest wspólne spędzanie wolnego czasu z niemowlęciem na podłodze, ponieważ to tam dziecko będzie miało możliwość samodzielnego i bezpiecznego poruszania się.

Jednak jeśli ta metoda nie zadziała to warto pokusić się na specjalne zabawki, które nie tylko uatrakcyjnią naukę raczkowania, ale także do tego zachęcą. Różnorodność pośród zabawek do raczkowania jest dość duża, ale większość z nich opiera się na podobnym schemacie działania. Zabawka turla się po podłodze grając przy tym melodyjki bądź migając światełkami, a niemowlę ma za nią podążać.

Zabawki zachęcające niemowlaka do raczkowania - wychowaniedoszczescia.pl
Jak wybrać najlepszą dla niemowlaka zabawkę zachęcającą do raczkowania?

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę do raczkowania?

Wybierając zabawki do raczkowania musimy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • rodzaj zabawki – wśród zabawek do raczkowania możemy znaleźć zabawki interaktywne, które zachęcają dziecko do aktywności poprzez wydawanie dźwięków czy wyświetlanie efektów świetlnych,
  • materiał z jakiego wykonano zabawkę – najczęściej możemy zetknąć się z tworzywem sztucznym, a w następnej kolejności z zabawkami materiałowymi,
  • oznaczenia wiekowe – zabawki przeznaczone do nauki raczkowania nie powinny zawierać elementów, które niemowlę mogłoby połknąć lub się zakrztusić, z tego powodu sprawdzajmy zawsze dla dzieci, od którego miesiąca życia przeznaczona jest zabawka,
  • bezpieczeństwo – zabawki muszą być wykonane z materiałów bezpiecznych dla dzieci, w składzie nie powinny znajdować się substancje potencjalnie niebezpieczne dla niemowlęcia, z tego względu sprawdzajmy certyfikaty oraz atesty takie jak certyfikat CE, pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka czy Oeko – Tex.

Przejdźmy jednak do kolejnej kwestii, czyli przykładów zabawek motywujących do raczkowania.

Kula zachęcająca do raczkowania

Kula do raczkowania jest jedną z najbardziej popularnych zabawek tego typu. Jej głównym zadaniem jest toczenie się po pokoju i zmotywowanie niemowlęcia do pościgu za nią. Jednak kula do raczkowania nie tylko się toczy.

Cechami charakterystycznymi owej kuli są również intensywne i różnorodne kolory, a także elementy pasujące do zabawek interaktywnych, jak świecenie czy wydawanie dźwięków po wciśnięciu przez dziecko odpowiedniego przycisku.

Walec do raczkowania

Na wstępie należy zaznaczyć, że można spotkać się również z nazwą tuba do raczkowania. Pełni on podobną rolę do kuli do nauki raczkowania, czyli toczy się po pokoju wydając dźwięki czy emitując kolorowe efekty świetlne. Od kuli różni go jednak to, że wewnątrz walca znajdują się dodatkowo kolorowe piłeczki czy koraliki, które stanowią dodatkową atrakcję dla raczkującego niemowlaka.

Tor przeszkód do raczkowania

Musimy przyznać, że tor przeszkód należy do bardziej wymagających i skomplikowanych dla niemowlęcia rozwiązań. Jest to jednocześnie zabawka, którą rodzice mogą stworzyć samemu z tych zabawek, które dziecko już ma. Ogranicza nas wyobraźnia, ponieważ na torze mogą znaleźć się różnego rodzaju zabawki interaktywne, maskotki, a nawet klocki, które w drodze przez tor nasze niemowlę może przewracać.

Poruszające się zwierzaki

Zabawki te z wyglądu przypominają znane dobrze pluszowe maskotki. Różnica polega jednak na tym, że zwierzaki te poruszają się i zachęcają w ten sposób niemowlę do podążania za zabawką. W momencie dotknięcia zwierzaka przez dziecko, zabawka zaczyna wygrywać melodie czy pokazuje różnobarwne efekty świetlne.

Zabawki zachęcające niemowlaka do raczkowania - wychowaniedoszczescia.pl
Co o zabawkach do raczkowania myślą rodzice?

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy dziecko zacznie raczkować?

W momencie, gdy niemowlę zaczyna raczkować powinniśmy zatroszczyć się o zapewnienie dziecku należytego bezpieczeństwa. Jeśli podłoga wyłożona jest śliskimi panelami bądź zimnymi płytkami podłogowymi to warto zastanowić się nad zakupem dywanu lub specjalnej maty piankowej. Przedmioty te są miękkie i nie pozwolą dziecku na upadki spowodowane śliską powierzchnią.

Oprócz powyższych, należy również zabezpieczyć gniazdka elektryczne, a także drzwi czy schody. Do tego celu przydatne będą barierki, bramki czy zatyczki.

Gdy już zapewnimy dziecku bezpieczeństwo i komfort w trakcie raczkowania możemy pomyśleć o zabawkach zachęcających do jego nauki.

Opinie

Zdania dotyczące zabawek mających zachęcać do raczkowania są podzielone. Część rodziców upatruje w nich szansę na szybszą naukę nie tylko raczkowania, ale również chodzenia.

Z kolei inni uważają te zabawki za zbędne, ponieważ według nich dziecko nauczy się raczkować w odpowiednim czasie i dogodnym dla siebie tempie. Należy jednak zaznaczyć, że zabawki te nie wymuszają na niemowlęciu raczkowania, a jedynie do niego zachęcają.

Producenci i ceny

Wśród firm zajmujących się tworzeniem zabawek do raczkowania możemy znaleźć marki takie jak BabyOno, Bright Starts, Chicco, Clementoni, Done by Deer, Dumel Discovery, Fisher Price, Janod, Joueco, Kids Concept, Lilliputiens, Little Dutch, Petit Collage, Smily Play, Tomy czy Yookidoo. Ceny zabawek do nauki raczkowania oscylują w granicach od około 30 do 250 złotych. Koszt zabawki zależny jest od jej rodzaju czy materiału z jakiego została wykonana.

Zobaczcie jeszcze inne propozycje zabawek zachęcających do raczkowania:

Co sądzicie o tego typu zabawkach?

Dajcie znać w komentarzach.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *