Leżaczek bujaczek dla dziecka – jak wybrać najlepszy?

Leżaczek bujaczek - wychowaniedoszczescia.pl

Poczucie bezpieczeństwa, komfort oraz mile spędzany czas. Są to rzeczy najważniejsze dla dzieci. Jednak opieka nad dzieckiem i łączenie wykonywania codziennych obowiązków mogą być nieco problematyczne.

Ułatwieniem w tym zakresie może być leżaczek bujaczek, z którego korzystać mogą zarówno noworodki, jak i niemowlęta.

Czym dokładnie są leżaczki bujaczki? Jaki bujaczek wybrać dla noworodka, a jaki dla niemowlaka i na co zwrócić uwagę w trakcie dokonywania wyboru?

Czytajcie dalej.

Czym są leżaczki – bujaczki?

Leżaczki – bujaczki można określić w najprostszych słowach jako nowoczesne odpowiedniki popularnych niegdyś kołysek. Leżaczki – bujaczki można spotkać zarówno w wersji przeznaczonej dla niemowląt, jak i noworodków. Dostępne jest kilka rodzajów bujaczków pośród, których wyróżnić możemy między innymi bujaczki standardowe, 2w1,3w1, automatyczne czy interaktywne.

Standardowe leżaczki – bujaczki to połączenie wyłącznie bujaczka z leżaczkiem, czyli dokładnie to co możemy wywnioskować z nazwy.

Leżaczki 2w1 to tak zwane bujaczki hybrydowe. Oprócz pełnienia funkcji bujaczka oraz leżaczka mogą też pełnić rolę huśtawek.

Leżaczki – bujaczki 3w1 to z kolei leżaczki, bujaczki, huśtawki oraz krzesełka.

Leżaczki elektryczne zwane także automatycznymi oferują podobne możliwości jak ich standardowe odpowiedniki. Z tą jednak różnicą, że w kołysanie może wprawiać elektrycznie napędzany mechanizm.

Leżaczki – bujaczki interaktywne oferują nam połączenie bujaczków standardowych z zabawkami wydającymi dźwięki czy poruszającymi się.

Leżaczek bujaczek - wychowaniedoszczescia.pl
Co o leżaczkach – bujaczkach myślą rodzice?

Czym kierować się przy wyborze idealnego leżaczka – bujaczka?

Wybierając leżaczek – bujaczek musimy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • dokładny wiek dziecka, jednak mamy tu bardziej na myśli wiek jako kryterium dopuszczające bądź zabraniające korzystania z danego modelu bujaczka, oznaczenia wiekowe pełnią jednak bardziej rolę sugestii, ponieważ ważniejszą rzeczą od wieku dziecka jest jego waga oraz wzrost, nie oznacza to, że wiek należy całkowicie ignorować, bowiem w przypadku noworodków oraz niemowląt będzie znaczna różnica w konstrukcji bujaków,
  • waga dziecka, jest ważnym kryterium ze względu na maksymalny udźwig dla danego modelu leżaczka – bujaczka, dziecko może przecież spełniać kryteria wiekowe, ale przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej wagi stanowić będzie niebezpieczeństwo dla malucha oraz stabilności i konstrukcji bujaczka,
  • konstrukcja leżaczka – bujaczka, akcesorium to powinno być wykonane z materiałów charakteryzujących się wysoką wytrzymałością, jednocześnie wykorzystane do stworzenia tkaniny, metale czy części z tworzywa sztucznego powinny charakteryzować się gładkością powierzchni, brakiem jakichkolwiek zadr, a ich skład koniecznie musi być pozbawiony wszelkich potencjalnie szkodliwych składników,
  • możliwość regulowania pozycji siedziska, jest to funkcja o tyle ważna, że pozwala nam na dostosowanie pozycji oparcia do wieku dziecka i nabytych przez niego umiejętności, a także na dopasowanie siedziska do sytuacji, w momencie, gdy dziecko jest śpiące siedzisko można rozłożyć i pozwolić maleństwu na chwilę drzemki,
  • funkcje dodatkowe leżaczka – bujaczka to nie tylko regulowane oparcie, dokładna ilość oraz różnorodność tych funkcji zależą od wybranego przez nas modelu czy rodzaju bujaczka, wśród funkcji tych znaleźć może się wbudowana pozytywka, projektor świetlny czy możliwość automatycznego bujania leżaczka.

Jednak nie samymi funkcjami czy wyglądem akcesoriów dziecięcych człowiek żyje.

Istotnym aspektem jest też zagwarantowanie noworodkowi bądź niemowlęciu należnego mu bezpieczeństwa. W tym celu powinniśmy decydować się na zakup wyłącznie certyfikowanych i atestowanych leżaczków – bujaczków.

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie stosowania bujaczka?

Chociaż z leżaczków – bujaczków można korzystać już od pierwszych chwil życia dziecka to lepiej w tej kwestii upewnić się poprzez czytanie informacji znajdujących się na opakowaniu bujaczka bądź w jego instrukcji obsługi.

W przypadku noworodków najlepiej sprawdzą się bujaczki wyposażone w gondolę, w których dziecko będzie mogło spać w sposób komfortowy. Jednak nie zalecamy zastępowania owymi bujaczkami łóżeczek dziecięcych. Wszystko z powodu nieodpowiednio dostosowanych do dłuższego przebywania materacyków.

Z kolei niemowlęta potrafiące siadać samodzielnie mogą korzystać z leżaczków – bujaczków bez gondoli. Moment ten ma miejsce w okolicach 4 miesiąca życia niemowlęcia. Jednak mimo to nie sadzajmy dziecka w bujaczku w pozycji pionowej, ale w półleżącej.

Jeśli chcecie zobaczyć leżaczki – bujaczki przeznaczone dla dzieci od chwili przyjścia na świat to zajrzyjcie na stronie chicco.pl. Znajdziecie tam dużą różnorodność tego rodzaju produktów.

Leżaczek bujaczek - wychowaniedoszczescia.pl
Ile czasu maksymalnie dziecko może spędzać w leżaczku bujaczku?

Jak długo dziecko może przebywać w leżaczku?

Leżaczki – bujaczki to temat, który wywołuje dyskusje wśród rodziców. Chodzi przede wszystkim o możliwy negatywny wpływ używania bujaczka na rozwój kręgosłupa oraz bioder u dziecka.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że dosłownie wszystko z czego korzystać będziemy w nadmiernych ilościach może spowodować przykre konsekwencje. Z tego właśnie powodu czas jaki dziecko spędza w leżaczku – bujaczku powinien być ograniczony i wynosić maksymalnie 2 godziny zegarowe.

Jednak, jeśli nadal dręczyć będą Was wątpliwości związane z korzystaniem z leżaczków – bujaczków to porozmawiajcie z zaufanym lekarzem specjalistą.

Opinie

Leżaczki – bujaczki to ciekawe i wielofunkcyjne rozwiązanie. Duża ilość modeli znajdujących się w ofertach producentów pozwala na regulowanie kąta nachylenia oparcia i dostosowanie bujaczka nie tylko do wieku dziecka, ale także do jego aktualnych potrzeb.

Jednak o ile sam pomysł i uniwersalność leżaczków – bujaczków przypadła rodzicom do gustu to w praktyce zdania dotyczące tego akcesorium dla dzieci są podzielone. Część rodziców obawia się bowiem, możliwości negatywnego wpływu bujaczka na kręgosłup oraz biodra niemowlaka. W tym momencie należy przypomnieć, że stosowanie leżaczka – bujaczka przez określony czas w ciągu dnia nie powinno wpłynąć negatywnie na układ kostny dziecka.

Jest również i druga grupa rodziców, która uważa stosowanie bujaczka za znaczne ułatwienie w łączeniu opieki nad dzieckiem z codziennymi obowiązkami.

Producenci i ceny leżaczków – bujaczków

Leżaczki – bujaczki znajdziemy w ofercie firm takich jak 4moms, Abakus Baby, Baby Smile, Chicco, Effii, Foppapedretti, Hauck, Inglesina, Jane, Kinderkraft, Koelstra, Leantoys, Malplay, Smily Play, TopMark, VidaXL czy Zopa. Ceny leżaczków wahają się od około 100 do około 1300 złotych.

Zobaczcie jak prezentuje się przykładowy leżaczek – bujaczek:

Co sądzicie o tego rodzaju bujaczkach? Czy zastanawiacie się nad zakupem tego akcesorium dla swojego dziecka?

Dajcie znać w komentarzach.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *