Karuzela do łóżeczka – jak wybrać najlepszą?

Karuzela do łóżeczka - wychowaniedoszczescia.pl

Karuzela do łóżeczka jest dość ciekawym dodatkiem, który może pomóc rodzicom w początkach rodzicielstwa. Karuzela pomoże nam między innymi, uspokoić płaczące niemowlę.

Jeśli chcecie poznać więcej zalet karuzeli nad łóżeczko, a także dowiedzieć się jak wybrać najlepszą, to czytajcie dalej.

Czym jest karuzela nad łóżeczko?

Karuzela do łóżeczka jest swego rodzaju zabawką, która pozwala uspokoić dziecko oraz wzbudzić jego zainteresowanie poprzez poruszające się za pomocą specjalnego mechanizmu zabawki.

Karuzela zbudowana jest ze stelaża z pałąkiem, do którego przymocowane są (najczęściej) pluszowe zabawki. Stelaż przymocowuje się do łóżeczka poprzez przykręcenie go bądź użycie klipsu działającego na tej samej zasadzie co biurowe spinacze.

Jakie są rodzaje karuzeli do łóżeczka?

Wśród karuzeli mamy do wyboru kilka rodzajów, które różnią się między sobą rodzajem zasilania, sterowaniem czy funkcjami dodatkowymi.

Mając to na uwadze możemy wymienić następujące rodzaje karuzeli do łóżeczek:

 • karuzela tradycyjna,
 • karuzela nakręcana (najczęściej zawiera ona również pozytywkę),
 • karuzela włączająca się po wykryciu płaczu dziecka,
 • karuzela sterowana pilotem,
 • karuzela na baterie.
Karuzela do łóżeczka - wychowaniedoszczescia.pl
Na co zwracać uwagę przy wyborze karuzeli do łóżeczka?

Na co zwrócić uwagę wybierając karuzelę nad łóżeczko?

Wybierając karuzelę do łóżeczka warto jest kierować się kilkoma wskazówkami, jak:

 • rodzaj montażu karuzeli oraz jego trwałość – karuzela po zamontowaniu powinna być stabilna, a im prostszy sposób jej mocowania, tym lepiej dla rodzica, ponieważ zdejmowanie jej również nie będzie należało do najtrudniejszych,
 • sposób zasilania – do wyboru mamy karuzelę nakręcaną oraz na baterie,
 • metoda sterowania – możemy sterować karuzelą zdalnie poprzez korzystanie z pilota czy aplikacji na smartphonie,
 • materiał z jakiego wykonano karuzelę na łóżeczko – tworzywo sztuczne, aluminium, a może drewno,
 • kolor zabawek doczepionych do karuzeli – barwy powinny być jaskrawe bądź kontrastowe, aby ćwiczyć zmysł wzroku u dziecka i wzbudzać jego zainteresowanie,
 • liczba zabawek przy karuzeli – powinna być ona ograniczona, zbyt duża ilość bodźców może wywołać jedynie niepokój u niemowlęcia, zabawek na pałąku nie powinno być więcej niż cztery,
 • bezpieczeństwo – karuzela musi posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty świadczące o jej bezpieczeństwie, jak CE czy Oeko-Tex.

Z jakimi funkcjami dodatkowymi w karuzeli możemy się spotkać?

Karuzela do łóżeczka może być wyposażona w jedną lub wiele funkcji dodatkowych, pośród których możemy znaleźć:

 • czasomierz będący automatycznym wyłącznikiem karuzeli po zaplanowanym przez nas czasie,
 • czujnik płaczu,
 • dźwięki, kołysanki oraz muzykę wgraną już w karuzelę,
 • lampkę nocną,
 • pozytywkę,
 • projektor.

Opcją, która daje więcej możliwości korzystania z karuzeli jest również możliwość przymocowania karuzeli nie tylko do łóżeczka, ale również do wózka dziecięcego.

Co warto wiedzieć o zabawkach w karuzeli?

Zabawki w karuzeli mają przeróżne kształty i barwy. Mogą być on również wykonywane z przeróżnych materiałów, zarówno tworzyw sztucznych, jak i tkanin naturalnych czy drewna. Chociaż te ostatnie to wielka rzadkość, a spotkanie takie rodzaju karuzeli graniczy z cudem.

Kiedy można zacząć korzystać z karuzeli do łóżeczka?

Karuzelę do łóżeczka możemy przymocować jeszcze przed narodzeniem dziecka. Gdy będziemy mieć do czynienia z noworodkiem to karuzela może okazać się świetnym sposobem na uspokojenie skołatanych nerwów malucha.

Jednak, gdy dziecko podrośnie karuzelę należy natychmiastowo zdemontować. Konieczność taka wystąpi w okolicach 3 miesiąca życia dziecka.

Karuzela do łóżeczka - wychowaniedoszczescia.pl
Co o karuzelach na łóżeczko sądzą rodzice?

Jaką karuzelę nad łóżeczko wybrać i kupić?

Karuzela do łóżeczka powinna być przede wszystkim solidna i stabilna. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi w trakcie jej zakupu to ryzykujemy nie tylko wadliwym towarem, ale również zdrowiem naszego niemowlęcia. Źle przymocowana oraz mało solidna karuzela może przecież spaść. Aby tego uniknąć sprawdzajmy bardzo dokładnie sposób montażu zabawki oraz jej dopasowanie do posiadanego przez nas łóżeczka niemowlęcego.

Opinie

Karuzela do łóżeczka jest polecanym przez wielu rodziców akcesorium. Jednocześnie, dość spore grono rezygnuje również z tej zabawki z powodu jej szybkiego wyjścia z użycia. Już po około 3 miesiącach należy ją bowiem odłączyć od łóżeczka, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

Jednak dla noworodka czy niepodnoszącego się jeszcze niemowlęcia, karuzela będzie dobrym sposobem na spokojne spędzenie czasu czy uspokojenie dziecka, gdy zacznie płakać. Niezależnie czy to w dzień, czy to w nocy.

Producenci karuzeli do łóżeczka

Producentami karuzeli do łóżeczka niemowlęcego są firmy takie jak 3 Sprouts, Alexis, Ateneum, Baby Mix, Baby Moov, BabyOno, Bam Bam, Bebe Jou, Bieco, Bino, B-Kids, Bright Starts, Brimarex, Canpol babies, Chicco, Djeco, Done by deer, Doris, Dumel Discovery, Emily, Eurobaby, Fehn, Fisher Price, Goki, Haba, HaPe, Jabadabadoo czy Jollein.

Ceny

Koszt karuzeli zależy od jej rodzaju, ilości dostępnych funkcji czy materiałów z jakich została ona wykonana. Cena karuzeli do łóżeczka wynosi od około 20 do 600 złotych.

Czy kupiliście swojemu dziecku karuzelę do łóżeczka? Jak sprawdziła się ona w praktyce?

Dajcie znać w komentarzach.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *